Kde se na vavřínech neusíná

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice je právem nazývána kolébkou učňovského školství Vltavotýnska. Ve školním roce 2011 - 2012 otevřela pro žáky základních škol obory truhlář, opravář zemědělských strojů, podkovář a zemědělský kovář, prodavač, kuchař - číšník, cukrář, zahradník - krajinář, zemědělec - farmář, stravovací a ubytovací služby a zahradnické práce.

O úspěších žáků školy svědčí celá řada významných ocenění. Škola se pravidelně účastní největší přehlídky středního a učňovského školství v České republice - výstavy Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. Na jejím 16. ročníku získala SOŠ a SOU Hněvkovice 1. místo v soutěži o nejlepší prezentaci, kováři si odsud odvezli zlato i stříbro v Celostátní soutěži v kovářských dovednostech. Také letos budou žáci školy ve dnech

23. - 25. listopadu 2011 bojovat na českobudějovickém Výstavišti o co nejlepší umístění a stánek s ukázkami jejich práce bude určitě patřit k těm nejnavštěvovanějším, jako tomu bylo v minulých letech.

V soutěži o nejlepší belgickou a jihočeskou pralinku na Dnech Belgie získaly krásné stříbrné ocenění hněvkovické cukrářky, které zde současně představily svou specialitu - Hněvkovického motýla. Ten se 30. července 2011 zařadil mezi výrobky pyšnící se ochrannou známkou Regionální značka Vltavotýnsko.

3. září 2011 se cukráři, truhláři a kováři velice úspěšně prezentovali na neznašovském jarmarku, jenž byl součástí Neznašovských slavností, pořádaných u příležitosti 440 let od setkání Viléma z Rožmberka s Petrem Vokem v Neznašově.

Protože v listopadu loňského roku na 14. ročníku mezinárodního setkání gastronomů a gurmánů Gastrofest 2010 v Českých Budějovicích získala hněvkovická škola za svou prezentaci cenné 3. místo, bylo jí zcela zaslouženě nabídnuto uspořádat v rámci jubilejního 15. Gastrofestu přehlídku kulinářského umění zemí Visegrádské skupiny - Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. V nových výstavních prostorách budou ve dnech 10. - 12. listopadu 2011 v projektu Visegrádská gastronomie - učíme se vařit společně zástupci čtyř států představovat svou školu i kraj, předvádět své kuchařské mistrovství a seznamovat návštěvníky s tradicemi a zvyklostmi národních kuchyní a s místními specialitami.

Věřme, že ani z tohoto přátelského měření sil neodejdou hněvkovičtí kuchaři s prázdnou. Už nyní můžeme přemýšlet o tom, co dobrého si zástupci vyhlášené české kuchyně pro své soupeře připraví.

Na přehlídku středního a odborného školství - výstavu Vzdělání a řemeslo 2011 Vás všechny srdečně zveme a jsme přesvědčeni o tom, že návštěvou expozice Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hněvkovice budete mile překvapeni.