Pohádkové šedesátiny

Jako v pohádce si musel připadat každý, kdo se v pátek 21. června zúčastnil oslav pořádaných u příležitosti 60. výročí založení Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hněvkovice - kolébky učňovského školství Vltavotýnska, do které už, tehdy jako učňovské školy zemědělské, nastoupilo 1. září 1953 do prvního ročníku dvouletých učebních oborů strojní zámečník pro opravu traktorů, kovář - podkovář a kolář prvních šedesát žáků. V následujících letech se pak škola měnila na zemědělskou učňovskou školu, zemědělské odborné uči liště, střední odborné učiliště zemědělské, integrovanou střední školu a konečně na střední odbornou školu a střední odborné učiliště. Dnes SOŠ a SOU Hněvkovice nabízí tříleté učební obory opravář zemědělských strojů, podkovář a zemědělský kovář, truhlář, prodavač, kuchař - číšník, cukrář, zahradník - krajinář, zemědělec - farmář, stravovací a ubytovací služby, zahradnické práce, potravinářské práce a dvouleté a tříleté nástavbové studium v oboru podnikání.

Pohádkou bylo pro mnohé už jen to, v jaké podobě je areál hněvkovické školy přivítal. Zvláště ti dříve narození obdivovali stavební úpravy provedené v rámci projektu „Snížení energetické náročnosti SOŠ a SOU Hněvkovice“, jehož druhá etapa byla zahájena v květnu 2012 a završena instalací solárních kolektorů k ohřevu teplé užitkové vody na jaře 2013.

Po slavnostním zahájení v tělocvičně školy, na kterém byli přítomni i senátor Parlamentu České republiky Tomáš Jirsa, za Odbor školství, mládeže a tělovýchovy jeho vedoucí Hana Šímová a dále Jiří Moravec a Hynek Čížek a starosta Města Týn nad Vltavou Milan Šnorek, vystoupili žáci školy s bohatým kulturním programem a připomněli tak divákům úspěšná vystoupení na výstavě Vzdělání a řemeslo, pořádané vždy počátkem školního roku v Českých Budějovicích, nebo na českobudějovickém Gastrofestu. Vyvrcholením programu byl slavný tanec z proslulého filmu Michaela Kakojannise Řek Zorba. Vystoupení hněvkovických dívek sklidilo zasloužený potlesk i proto, že z něj vyzařovala stejná radost ze života jako před lety z výkonu jednoho z hlavních představitelů filmu, Anthony Quinna.

025 068

Následovala prohlídka barokního zámečku, původně renesanční tvrze, postavené ve druhé polovině 16. století. Udiveným hostům nabídla skutečně pohádkovou podívanou! Na zdech zámku a následně i v jeho interiérech postupně ožívaly postavy z nejznámějších českých i světových pohádek. Polibkem jste mohli probudit Šípkovou Růženku, spatřit Sněhovou královnu v jejím zimním království, Sněhurku a jejích sedm malých ochránců nebo zlou ježibabu, jež krutě potrestá každého, kdo by si chtěl pochutnat na perníčcích z její chaloupky. Ještě že sladkosti, které pak nabízely hněvkovické cukrářky, byly mnohem sladší a lahodnější!

Po prohlídce zámečku, jehož stálá pohádková expozice určitě přiláká už v následujících letních měsících další, především ty nejmenší návštěvníky, byl pro vzácné hosty připraven bohatý raut v režii hněvkovických cukrářek, kuchařů a číšníků. Zvláště po sladkostech, které si předtím museli návštěvníci zámečku odepřít u perníkové chaloupky, se jen zaprášilo!

076 089

Po celý den ukazovali všem návštěvníkům své umění nejen cukrářky, kuchaři a číšníci, ale také truhláři, kováři nebo zahradníci. Radost sobě či svým blízkým jste tak mohli udělat malým dárkem od hněvkovických řemeslníků, pochutnat jste si mohli na výborných bramborácích a pikantních klobáskách. Součástí odpoledního programu byla hudba a celá řada zajímavých soutěží.

088

I díky „objednanému“ počasí se poslední spokojení hosté vraceli kolem sedmnácté hodiny domů. Klidně a spořádaně, protože se obávali vyhlášené šatlavy, pekla ve sklepení hněvkovického zámečku a hlavně ducha Jeronýma Hozlauera, jenž zde hledá poklad, který si nestačil před svou smrtí vyzvednout.

Další fotografie z oslav: