Raut na velvyslanectví ČR v Paříži 26.10.2012

Hněvkovice obsluhovaly Paříž

Po významných úspěších na českobudějovickém Gastrofestu v letech 2010 a 2011 byla Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Hněvkovice vybrána jako spolupořadatel oficiálního rautu pořádaného u příležitosti oslav 94. výročí vzniku samostatného Československa v Paříži.

Akce se konala 26. října v prostorách Zastupitelstva úřadu České republiky v Paříži, v těsné blízkosti monumentální Eiffelovy věže - symbolu francouzské metropole. O 850 hostů slavnostního rautu se staralo devatenáct kuchařů a číšníků, z nichž většinu tvořili žáci SOŠ a SOU Hněvkovice. Půvabné servírky a sympatičtí číšníci předvedli vše, co se během několika let na odborném učilišti naučili. Vzácné hosty vítali Její Excelence paní Marie Chatardová a zástupci Jihočeského kraje v čele s jeho hejtmanem Jiřím Zimolou. Slavnostní atmosféru umocňoval hudební doprovod Vojenské kutálky a Swing Tria Avalon.

Ozdobené stoly se prohýbaly pod bohatým menu sestávajícím z více jak 50 druhů pokrmů - specialit teplé i studené kuchyně, chybět nesměly ani vybrané sladkosti. Jemně uzená vepřová panenka v pepřovém mantlu, jelení ragú na jeřabinkách či lovecká drůbeží směs v máslové šťávě tvořily jen nepatrný zlomek toho, co zde mohli hosté ochutnat.  Největší zájem však byl o tradiční česká jídla: švestkové knedlíky s tvarohem, šišky s mákem nebo o lívanečky s povidly!

S přibývajícími hosty se stupňovala největší „bitva“ rautu - mytí použitého nádobí a skla a jejich doplňování zpět na stoly. Mravenčí shon se vyplatil a kolem 14:30, kdy nápor hostů pomalu ustával, měl obsluhující personál vše pevně pod kontrolou.

Po oficiálním ukončení rautu velvyslankyně všem srdečně poděkovala a společně se s nimi vyfotila na terase Zastupitelského úřadu, odkud se naskýtá úchvatný pohled na Eiffelovu věž - dominantu Paříže.

Sobotní projížďka po Seině a výstup na „eiffelku“ pak byly zaslouženou odměnou za vzornou prezentaci české kuchyně a poctivou práci žáků SOŠ a SOU Hněvkovice.

Jménem školy bych rád poděkoval všem, kdo ke zdárnému průběhu slavnostního rautu přispěli, včetně těch, kteří zůstali v zákulisí a členy vybraného týmu nebyli. Poděkování si rovněž zaslouží i náš partner Vladimír Tůma z Gastrofestu České Budějovice, jenž zabezpečoval velkou část přípravy a realizace celé akce.

Jiří Plaňanský

Fotogalerie: 2012_10_27 Raut v Paříži