Vzdělání a řemeslo 2010

Zlato na 16. ročníku výstavy Vzdělání a řemeslo!

Již 16. ročník největší přehlídky středního odborného a učňovského školství v České republice proběhl na českobudějovickém výstavišti ve dnech 29. 9. - 1. 10. 2010. Letos se na výstavu, jejímž hlavním cílem je oslovit žáky devátých ročníků základních škol a jejich rodiče a nabídnout jim atraktivní formou maximální množství informací, potřebných při rozhodování o budoucí profesi nebo studiu, přihlásilo celkem 122 středních škol a odborných učilišť, a to jak českých, tak i několik zahraničních. Vltavotýnsko reprezentovala stejně jako v minulých ročnících SOŠ a SOU Hněvkovice.

Výstava byla slavnostně zahájena 29. září 2010 v 10:00 hod. v pavilonu B4 za účasti Mgr. Vlasty Bohdalové, poslankyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Mgr. Jiřího Zimoly, hejtmana Jihočeského kraje, Mgr. Ivany Stráské, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje, RNDr. Jany Krejsové, členky Rady Jihočeského kraje, Ing. Františka Štangla, člena Rady Jihočeského kraje, Ing. Jiřího Stráského, ředitele Jihočeské hospodářské komory, Ing. Ivany Nepovímové, vedoucí oddělení středního a vyššího odborného vzdělání MŠMT Praha, Ing. Jaroslava Froulíka z odboru pro mládež MŠMT Praha a Ing. Dany Kočkové z Národního ústavu odborného vzdělávání Praha.

Nedílnou součástí přehlídky bylo 14 celorepublikových studentských soutěží: AR JUNIOR 2010 - Mistrovství republiky v aranžování, Harmonie 2010 - Mistrovství republiky mladých kadeřníků a kosmetiček, 3. ročník Celostátní soutěže v kovářských dovednostech, 4. ročník Celostátní soutěže v oboru automatizační techniky - Programátor CNC, 4. ročník Celostátní soutěže v oboru automatizační techniky - Programátor PLC, 2. ročník Celostátní soutěže v oboru informatiky - Návrh a tvorba webových stránek, 3. ročník Celostátní soutěže v oboru elektroniky - Programování jednočipů PIC 16F84 včetně realizace, 2. ročník Celostátní soutěže Truhlář roku 2010, Celostátní soutěž Truhlářské práce 2010, 4. ročník Celostátní soutěže v modelování podle modelu, 4. ročník Celostátní soutěže v kresbě podle modelu, 3. ročník Celostátní soutěže v oboru elektroniky - Zapojení bytové elektroinstalace, 3. ročník Celostátní soutěže v oboru elektroniky - Zapojení a ovládání točivých strojů a 10. ročník Celostátní soutěže učňů středních odborných učilišť v oboru instalatér.

Hněvkovičtí kováři Štěpán Hruška a Josef Benischek nenašli konkurenci a odvezli si ceny za 1. i 2. místo v Celostátní soutěži v kovářských dovednostech, úspěšní byli i truhláři Jan Lukášek a Václav Vlna a stejně dobře si vedl i Ladislav Němec, žák nástavbového studia, v kresbě podle modelu.

Po celou dobu výstavy probíhalo hodnocení tří nejvíce sledovaných soutěží, a to Soutěže o nejlepší prezentaci zahraniční spolupráce, v níž školy prezentují v rámci své expozice partnerskou školu ze zahraničí a vzájemnou spolupráci dokumentují, dále Soutěže o nejlepší propojení školské a podnikatelské sféry, a především Soutěže o nejlepší prezentaci školy, která hodnotí celkovou úroveň představení jednotlivých škol.

A právě tato soutěž, dá-li se vůbec o soutěži mluvit, přinesla SOŠ a SOU Hněvkovice ocenění nejvyšší, diplom za 1. místo! Prostranství před pavilonem, jež měla škola ke své prezentaci určené, stejně jako i většina pavilonu samotného byly zcela v její režii. Své umění zde předváděli kováři a truhláři, půvabné zahradnice vyráběly drobné upomínkové předměty ze suchých květin a dalších přírodních materiálů, pro osvěžení se podávaly míchané ovocné nápoje a lahodná překapávaná káva, celý stánek pak střídavě provoněla sladká vůně palačinek nebo česnek a majoránka výtečných bramboráků, po nichž se vždy jen zaprášilo. To byla zase vizitka hněvkovických cukrářů a kuchařů a určitě ne náhodou budou právě ti reprezentovat školu na Gastrofestu 2010 pořádaném ve dnech 11. 11. - 13. 11. 2010 rovněž na českobudějovickém výstavišti.

Ale nejen dárky a občerstvení přitahovaly po celé tři dny pozornost všech návštěvníků „hněvkovického“ pavilonu. Nejvíce se o to postaral bohatý kulturní program, jenž se žáky školy nacvičila paní učitelka Jana Plaňanská, a výtvarná dekorace, o kterou se zasloužili žáci SOŠ a SOU Hněvkovice se svými učiteli a vychovateli. Oživlé marionety několikrát denně představovaly všechny vyučované obory, na dětském kolotoči se postupně objevovali student, truhlář, opravář, kovář, zahradník, kuchař, cukrář nebo prodavač. V samotném vystoupení letos vsadily Hněvkovice na pohádky. Malí i dospělí nadšeně vítali hloupého rádce z pohádky Princové jsou na draka, ráčkující prince z pohádky O princezně, která ráčkovala nebo půvabnou Zlatovlásku a Popelku. O zpestření programu se zcela určitě postarali učitelé školy Jana Plaňanská a Zdeněk Brada a jejich „taneční partneři“ Oskárek a Kitty, velký úspěch mělo rovněž vystoupení s prapory, malé roztleskávačky a countrytanec v závěru vystoupení. Společně s Rednex a jejich Cotton Eye Joe si do rytmu podupávali všichni přihlížející.

Podupávali, pobrukovali a jeden druhého se ptali, co to je za školu, kde je tohle všechno možné. Ptáte se i vy? Přijeďte se podívat do krásného prostředí hněvkovického areálu vzdáleného 3 km od Týna nad Vltavou. Rádi vás přivítáme na Dnech otevřených dveří 20. listopadu 2010 a 15. ledna 2011 v prostorách SOŠ a SOU Hněvkovice nebo kdykoli, až pojedete kolem. Určitě budete příjemně překvapeni.